HRUBÁ SKÁLA

Negarantovaná informace
Adresa:Hrubá Skála-Doubravice 37, 511 01
Telefon:+420 481 389 527
GPS:50°32'40,530"N, 15°12'3,160"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Obec Hrubá Skála leží na Zlaté stezce Českého ráje, 8 km jihovýchodně od Turnova. Obec je vzdálena pouhý 1 km od odbočky ze silnice mezi Turnovem a Jičínem, je sem dobré spojení vlakem i autobusem.

Obec Hrubá skála se skládá z několika osad: Bohuslav, Borek, Doubravice, Hnanice, Hrubá Skála, Krčkovice, Rokytnice a Želejov. Většina z nich spadá do CHKO Český ráj. Obec je významná především z hlediska turistiky a cestovního ruchu. Turisty přitahuje překrásná příroda se skalními městy, mnoha rybníky s možností koupání, i množstvím hradů a zámků v okolí.

Obec a její blízké okolí nabízí velké možnosti pěší turistiky a cykloturistiky. Z obce jsou dobře dostupná všechna turisticky významná místa v okolí - hrady Trosky a Kost, město Turnov, hora Kozákov, Prachovské a Klokočské skály a další přírodní a kulturní památky. V bezprostřední blízkosti obce se na zalesněné skalní plošině nachází renesanční zámek Hrubá Skála, který byl v 16. století vystavěn na místě původního gotického hradu. Od zámku vede naučná stezka, která směřuje ke skalní vyhlídce Hlavatice nad Turnovem. V zimním období lze využít terény pro běžkaře, pro sjezdové lyžování jsou odtud dobře dostupné Krkonoše nebo sjezdovka na nedalekém Kozákově.