VOJENSKÉ TECHNICKÉ MUZEUM - LEŠANY

Negarantovaná informace
Telefon:+420 973 296 161
Email:museum@army.cz
WWW:http://www.vhu.cz/muzea/zakladni-informace...
GPS:49°51'17,970"N, 14°32'38,420"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou se v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren nachází od roku 1996 expozice Vojenského technického muzea Vojenského historického ústavu Praha.

EXPOZICE

V současné době ji tvoří více než 350 historických tanků, kanónů, motocyklů, obrněných, nákladních a osobních vojenských vozidel pocházejících z období od roku 1890 až do současnosti. Sbírky jsou široké veřejnosti prezentovány v osmi halách, pod šesti přístřešky a na volném prostranství.
Rozsahem a složením svých sbírek, v nichž je zastoupen nejeden světový unikát, se toto muzeum řadí mezi nejvýznamnější evropské instituce svého druhu.
Unikátní je zejména sbírka Československých vojenských dopravních prostředků z období 1918 - 1939 a kolekce kanónů systému Škoda.
Expozičním pojetím se muzeum hlásí k moderním trendům prezentace sbírek technické povahy. Vzorem jsou od samého počátku britská muzea, která udávají krok současnému vývoji v této oblasti muzejnictví. Každoroční obměna i poutavé představování exponátů v pohybu a postupné zdokonalování výstavních prostor muzea tak návštěvníkům umožňuje lépe nahlédnout do tajů nejen čs. vojenské technické historie. Každoročně na otevření a průběhu letní sezóny probíhají v muzeu ohlášené akce s představováním historické techniky v pohybu v naší nové ARÉNĚ LEŠANY.

PROVOZNÍ DOBA

ČERVEN, ZÁŘÍ: so a ne, 9.30 - 17.30 hod.
ČERVENEC, SRPEN: út - ne, 9.30 - 17.30 hod.

SLUŽBY

  • prodej suvenýrů
  • občerstvení v areálu muzea

DOSTUPNOST

Autem: Praha - směr Jesenice - Jílové u Prahy - Kamenný Přívoz - Prosečnice - Krhanice - Lešany. Vyhrazené parkování pro návštěvníky muzea před branou.
Vlakem: ze stanice Praha hl. n. nebo Praha Vršovice či Praha Bráník směr Týnec nad Sázavou do stanice Krhanice a dále 500 metrů pěšky přes most do muzea (vlak jede po trase známého posázavského pacifiku malebným údolím řeky Sázavy).

Zdroj informací: www.vhu.cz