KLÁŠTER V PIVONI

Negarantovaná informace
WWW:http://web.quick.cz/chodsko1
Pro detail klikni
Zobrazení na mapě

Klášter založil nejpozději ve třicátých létech 14. století řád Augustiniánů Eremitů. Konvent byla čtyřdílná patrová budova uzavírající pravoúhlé nádvoří. Kněžiště klášterního kostela Zvěstování Panny Marie má ráz nejrannější gotiky. Loď je pak ranně barokní. Kostel v padesátých létech vyhořel, obnova střechy a věže se uskutečnila v sedmdesátých létech. Přes to, že presbytář pivoňského kostela je jednou z nejrannějších gotických architektur v Čechách, je dnes kostel v důsledku nedostatku finančních prostředků v celkově žalostném stavu. Klášter byl zrušen za Josefa II., budovy konventu koupil tehdejší majitel poběžovického panství a přeměnil je na letní rodinné sídlo. Po druhé světové válce sloužily budovy konventu nejprve armádě, pak jako skladiště státního statku. Dnes je severní křídlo konventu zčásti zborcené, i ostatní části jsou v téměř havarijním stavu.

Klášter je v majetku obce Mnichov, která jej nabízí ke koupi případným zájemcům o obnovu a odpovídající využití konventu.

Poloha : v obci Mnichov, části Pivoň. Nejbližší železniční stanice je v obci Poběžovice, odkud vede do Pivoně žlutá turist. značka (6km). Autobusové spojení je až do obce Mnichov (části Pivoň).

Zajímavost : asi 2km je zřícenina hradu Starý Herštejn.


ZDROJ INFORMACÍ: www.czecot.cz