PRAVĚKÁ VESNICE U VŠESTAR

Negarantovaná informace
Adresa:Všestary, 503 12 Všestary
Telefon:+420 493 331 522
WWW:http://www.exrea.net
GPS:50°15'33,200"N, 15°45'42,754"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Několik kilometrů od Hradce Králové ve Všestarech je centrum experimentální archeologie (CEA). Vesnice je budována od roku 1997, zatím slouží studentům a školním exkurzím.

Vesnice je modelovým sídlem z období od počátku zemědělství, tedy mladší doby kamenné, až po starší dobu železnou těsně před příchodem Keltů. Jádro sídliště tvoří pravěká obydlí, řemeslný areál s pecemi na keramiku, studna či pravěká výrobna stavební hlíny, takzvané mazanice. Stavby a jiné předměty jsou studenty vyráběny předpokládanými tradičními technologiemi a replikami nástrojů. V areálu všestarského archeologického centra je také pole rané formy vyšlechtěné pšenice, takzvané dvouzrnky, nechybí ani místo, kde pravěcí lidé uctívali svá božstva. Takzvaný rondel je stavba náboženského charakteru, které se běžně vyskytovaly od počátku zemědělství. Ohraničuje jej kruhová dřevěná palisáda se dvěma vchody. Jeden směřuje k východu, druhý na západ, což může odpovídat období starší doby železné, kdy lidé silně uctívali kult slunce. Rondely možná sloužily také jako základní pravěké kalendáře. Na vyvýšeném místě stranou od vesnice je pohřebiště se dvěma mohylami a plochými hroby. Největší pravěkou stavbu ve skanzenu univerzitní archeologové teprve plánují. Bude to poměrně monumentální stavba, která ostatní domy zřejmě trochu zastíní. Půdorys bude zhruba deset na sedm metrů a vysoká bude pět metrů.

Otevírací doba
Zatím není možné projekt zcela otevřít i pro neodbornou veřejnost, takže jedinou možností provázené prohlídky je OBJEDNÁVKA PŘEDEM! Běžně přístupný lidem bude v budoucnu. Celý areál by měl nést název Pravěký archeopark.

Vstupné


Parkování
U bazénu.

Dostupnost
Všestary se nachází 8 km SZ od Hradce Králové pod návrším Chlum. Leží na okraji obce nad areálem ZŠ a krytým bazénem.

  • Vzdálenost vzdušnou čarou:
  • Vlakem: druhá zastávka od Hradce K. ve směru Hořice
  • Autobusem: autobusovými linami od hlavního žel. nádraží v Hradci Králové
  • Pěšky:
  • Na kole:
  • Autem:

ZDROJ INFORMACÍ: iDnes.cz