SALON VÍN ČESKÉ REPUBLIKY VE VALTICÍCH

Informace garantovaná majitelem/správcem
Adresa:Národní vinařské centrum o.p.s. – degustační expozice Salonu vín ČR, Zámek 1, 691 42 Valtice
Telefon:+420 519 352 744
Email:salonvin@vinarskecentrum.cz
WWW:http://www.salonvin.cz
GPS:48°44'22,300"N, 16°45'19,930"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Salon vín České republiky je nejvyšší soutěží vin v ČR, zastřešuje systém nominačních soutěží. Na vlastní soutěž navazuje celoročně otevřená veřejná degustační expozice nejlepších sta vín, umístěná ve sklepních prostorách státního zámku ve Valticích.

Vína přihlášená do Salonu vín musí nejprve projít systémem nominačních výstav. Teprve na základně nominace může přihlásit vinař své víno k hodnocení v Salonu. Zařazena mohou být jen vína vyrobená z hroznů vypěstovaných v České republice, přihlašovaná partie musí v dané kategorii splňovat minimální množstevní kriteria daná statutem Salonu. Takto získané vzorky jsou hodnoceny komisí degustátorů, která maximálně 100 vínům udělí právo označovat láhve známkou "Salon vín České republiky", chráněnou Úřadem průmyslového vlastnictví ČR. Soutěž „Salon vín České republiky“ je také samozřejmě uznanou soutěží podle kriterií Ministerstva zemědělství a hodnocení probíhá pod kontrolou MZe.

Po vybrání kolekce Salonu vín ČR jsou tato vína nakoupena v množství uvedeném ve statutu a uložena ve sklepních prostorách Národního vinařského centra. Zde jsou k dispozici veřejnosti, která má možnost za ochutnat kterékoliv ze uložených vín. Vína uložená v Salonu jsou určena výhradně k propagaci a podpoře našeho vinařství tím, že široká veřejnost, včetně zahraničních návštěvníků, má možnost naše nejlepší vína ochutnat na jednom místě a v důstojných podmínkách a zároveň se dozvědět všechny podstatné informace o každém víně i výrobcích, jejichž vína budou v Salonu vín České republiky zastoupena.

STÁLÁ EXPOZICE, PROHLÍDKA

Návštěvníci si mohou vybrat buď z tzv. volné degustace, nebo několika typů programů řízených sommelierem. Je možná také návštěva bez degustace za účelem prohlídky a nákupu celých láhví.

Volná degustace
Možnost individuálně ochutnat kterékoliv z uskladněných vín (mimo vín šumivých a speciálních výběrů). Během degustace je návštěvníkům k dispozici sommelier, který podává na požádání informace o víně a jednotlivých vinařstvích. Doba trvání programu je 90 minut.

Řízené degustace
Programy degustace vybraných vzorků řízené sommelierem. Ochutnává se zákazníkem vybraná kolekce vín. Počet účastníků tohoto programu je min. 8, max. cca 45 osob. Termín řízené degustace je doporučujeme domluvit dopředu – bez potvrzení rezervace termínu není možno provedení řízené degustace garantovat.

Program A (Vinařské koštování) - Vybraná kolekce tří bílých a dvou červených odrůd dle výběru sommeliera (mimo vín šumivých a přírodně sladkých). Doba trvání programu je cca 20 minut.

Program B (Vinařská chlouba) - Vybraná kolekce pět bílých a čtyř červených odrůd a jednoho přírodně sladkého vína dle výběru sommeliera. Doba trvání programu je cca 40 minut.

Program C (Vinařské doporučení sommeliera) - Vybraná kolekce jednoho šumivého vína, pěti bílých a čtyř červených odrůd a dvou přírodně sladkých vín dle výběru sommeliera. Doba trvání programu je cca 60 minut.

Program D (Speciality Salonu vín) - Při této degustaci se chutnají tzv. speciální výběry (ledová vína, botrytické výběry, výběry z bobulí, slámová vína). Chutná se průřez 4 vzorků ve speciálním sklepě. Výběr vzorků určuje sommelier (popř. po dohodě s návštěvníky). Doba trvání programu je cca 20 minut. Minimální počet účastníků tohoto programu je 6, maximální 12 osob.

Speciální program "Poznejte naše vína"
Program obsahuje přednáškovou a degustační část a je určen především těm zájemcům, kteří se chtějí dozvědět něco bližšího o českém a moravském vinařství a vinohradnictví. Samotný program se skládá z odborné přednášky a degustace osmi vybraných vzorků vína z kolekce Salonu vín České republiky a na rozdíl od ostatních programů probíhá v přednáškovém sále Národního vinařského centra. Návštěvníci se zde dozví stručnou historie vinařství u nás, dále jak se rozdělují vína dle vinařského zákona v České republice, nebo také jak správně degustovat vína; původ a charakteristiku degustovaných vzorků a další zajímavé informace. Program doporučujeme pro větší skupiny 15 - 45 osob. Doba trvání programu je cca 50 minut. Termín programu „Poznejte naše vína“ je nutno domluvit dopředu s hlavním sommelierem NVC ing. Markem Babiszem (tel. 519 352 072).

Expozice o našem vinařství a vinařských oblastech.

OTEVÍRACÍ DOBA

Úterý–čtvrtek 9.30–17.00
Pátek–sobota 10.30–18.00

Návštěvy větších skupin a řízené degustace doporučujeme objednat na tel. 519 352 744

VSTUPNÉ

Návštěvní programy:
Volná degustace – cena 349 Kč Doba trvání programu je 90 minut.

Řízené degustace
Program A (Vinařské koštování) - cena 120 Kč
Program B (Vinařská chlouba) - cena 249 Kč
Program C (Vinařské doporučení sommeliera) - cena 399 Kč
Program D (Speciality Salonu vín) - cena 249 Kč

Speciální program "Poznejte naše vína". cena 150 Kč

BARIÉRY

Schody.

DOSTUPNOST

Valtice leží 10 km JZ od Břeclavi. Valtice jsou dostupné vlakovým (trať č. 246 Břeclav - Znojmo (a zpět)) i autobusovým spojením. Salon se nachází v areálu zámku, 200 m od náměstí Svobody.