Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Pardubicko, Chrudimsko a Hlinecko - Hrady, zámky a zříceniny - Slatiňany - ZÁMEK SLATIŇANY (NKP)


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

ZÁMEK SLATIŇANY (NKP)

Negarantovaná informace
Adresa:Zámecký park č. 1, 538 21 Slatiňany
Telefon:+420 469 681 112
Email:slatinany(zavináč)pardubice(tečka)npu(tečk...
WWW:http://www.zamek-slatinany.cz
GPS:49°55'8,990"N, 15°48'39,390"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Fotografie (1)[Zobrazit náhledy]

V prostorách zámku Slatiňany sídlí Hippologické muzeum Slatiňany. První zmínky o Slatiňanech a tvrzi na skalnatém ostrohu vypínajícím se nad řekou Chrudimkou pochází již ze závěru 13. století. Historie tvrze, posléze zámku, jejž do renesanční podoby uvedl stavitel císaře Rudolfa II. Ulrico Aostalis de Sala, a který byl v průběhu 18. století barokně upraven, je velmi bohatá a narazíme v ní na stopy velkých postav našich dějin včetně krále Jiřího z Poděbrad. Zámek samotný byl v průběhu staletí ve vlastnictví rozličných rodů, nejsilněji se do historie zapsali Auerspergové, kteří za 200 let své slatiňanské přítomnosti nejen ovlivnili vlastní podobu zámku, ale stali se rovněž zakladateli koňské tradice města, neboť za jejich působení zde vyrostly dostihové a honební stáje, předchůdkyně dnešního hřebčína. Tento rod vlastnil zámek a přilehlá panství až do 2. světové války, po jejím skončení byl zámek Benešovými dekrety převeden do majetku státu.

HISTORIE

Historie tvrze, posléze zámku, jejž do renesanční podoby uvedl stavitel císaře Rudolfa II. Ulrico Aostalis de Sala, a který byl v průběhu 18. století barokně upraven, je velmi bohatá a narazíme v ní na stopy velkých postav našich dějin včetně krále Jiřího z Poděbrad. Zámek samotný byl v průběhu staletí ve vlastnictví rozličných rodů, nejsilněji se do historie zapsali Auerspergové, kteří za 200 let své slatiňanské přítomnosti nejen ovlivnili vlastní podobu zámku, ale stali se rovněž zakladateli koňské tradice města, neboť za jejich působení zde vyrostly dostihové a honební stáje, předchůdkyně dnešního hřebčína. Tento rod vlastnil zámek a přilehlá panství až do 2. světové války, po jejím skončení byl zámek Benešovými dekrety převeden do majetku státu.

STÁLÁ EXPOZICE

Expozice slatiňanského muzejního unikátu je tvořena rozsáhlými, neustále se rozrůstajícími sbírkami.
První část muzea, zvaná vědecká, přístupnou formou mapuje vývoj druhu a představuje anatomii a fyziologii koně domácího (equus caballus), a to i názornými kosterními exponáty a vycpaninami. Návštěvníci zde naleznou například i Převalského hřebce Aliho a klisnu Minku, zakladatelský pár chovu tohoto druhu v zajetí. Jedinečným exponátem je rovněž úvodní rekonstrukce prvního známého předka koně Eohippa, který žil před 55 miliony let, pocházející z USA. Bez zajímavosti není ani obsáhlá podkovářská sbírka.

V druhé části muzea na návštěvníky čeká bohatá umělecká expozice představující nejrůznější podoby ztvárnění elegance a krásy koně ve výtvarném umění. Již samotné štukované schodiště, které nás zavede do prvního patra zámku, je bohatě vyzdobeno cennými rytinami Georga Phillipa Rugendase, proslulého německého barokního malíře. Na ochozech zámku i v jednotlivých místnostech pak návštěvníci mohou shlédnout rytiny a malby Ridingerovy, Hamiltonovy, Raffetovy, Régnierovy, Newhouseovy a celé řady dalších význačných evropských umělců, které zachycují využití koně v jezdeckých školách, vojenství, dopravě, poště, zemědělství či lovu. Klenotem zámku je unikátní hipologická knihovna, která obsahuje na 4.500 českých a především zahraničních svazků zabývajících se chovatelskou i sportovní tématikou. Jedním z opravdových bonbonků je spis Antoina de Pluvinela – francouzského jezdce přelomu 16. a 17. století, který významně ovlivnil podobu moderní drezury. K dalším významným malířským exponátům, které stojí za zhlédnutí, zařaďme díla Ludvíka Vacátka, Otto Waltera, Františka Plischkeho, podobiznu Karla knížete Kinského – vítěze liverpoolské Velké národní z roku 1882 (na klisně Zoedone) nebo rozměrné plátno Parforsní společnost pod Kunětickou horou z dílny Benna a Emila Adamových, jež věrně zachycuje dobové složení parforsní společnosti včetně hrabat Kinských či Thurn Taxisových. Bylo by však mylné domnívat se, že sbírky slatiňanského zámku jsou specializovány pouze na malířské umění, návštěvníci si zde mohou prohlédnout například i kopie soch Adriana de Vriese ze zahrady Valdštejnského paláce v Praze, kolekci historického porcelánu nebo vzácný dekret Jeho Milosti, císaře Rudolfa II. z roku 1579, kterým císař udělil hřebčínu v Kladrubech nad Labem statut císařského dvorního hřebčína. Muzeum nezapomíná ani na sportovní, a to především dostihové využití koní – jednou z dalších lahůdek, které v prostorách zámku může návštěvník spatřit je kupříkladu i nejstarší dres vítěze Velké liverpoolské, který se vůbec zachoval. Svůj dres muzeu v letošním roce při slavnostním zahájení sezóny dne 1. dubna věnuje i jediný šestinásobný vítěz Velké pardubické žokej Josef Váňa.

Hipologické muzeum patří k nejvýznamnějším svého druhu na světě. Jeho bohaté sbírky mají vysokou uměleckou a odbornou hodnotu a co do množství a kvality jsou zcela výjimečné a jedinečné v evropském i světovém měřítku.

Vědecké a umělecké sbírky
Vědecká expozice seznamuje návštěvníky s evolucí a historií koní, jejich anatomií, chovem a využitím ve společnosti.
Umělecké sbírky nabízí širokou paletu významných obrazů koní hlavně z 18. a 19. století, další exponáty představují využití koní ve vojenství, dopravě, při parforsních honech či dostizích. Obrazové sbírky jsou doplněny ukázkami sedel a postrojů.

Hospodářské zázemí zámku
Slatiňanský zámek nabízí ke shlédnutí ojedinělou ukázku dobové zámecké kuchyně, včetně velkých kachlových kamen se starobylou kuchyňskou výbavou. K tomu je možné nahlédnout do kotelny z přelomu 19. a 20. století doplněné o soustavu zámeckého ústředního topení.

Zámecký park
Přírodní krajinářský park

PROVOZNÍ DOBA

I. Zámecká expozice
duben a říjen (soboty, neděle, svátky): 10.00 - 15.00 h
květen - červen (denně kromě pondělí): 9.30 - 16.00 h
červenec - srpen (denně kromě pondělí): 9.30 - 16.30 h
září (denně kromě pondělí): 9.30 - 15.00 h

II. Hospodářské zázemí (celoročně)
leden, únor, březen, listopad, prosinec (úterý až pátek): 12.00 - 15.00 h
duben a říjen (soboty, neděle, svátky): 9.30 - 15.00 h
květen - srpen (denně kromě pondělí): 9.00 - 16.00 h

III. Zámecký park
přístupný celoročně, bez průvodce - zdarma

CENÍK

  I. Základní okruh
 • dospělí 140 Kč
 • žáci, studenti, ZTP, senioři 100 Kč
 • rodina 370 Kč/2+3

 • II. Velký okruh
 • dospělí 160 Kč
 • žáci, studenti, ZTP, senioři 110 Kč
 • rodina 420 Kč/2+3

 • III. Zámecká zahrada
 • jednotné vstupné 30 Kč

ZDROJ INFORMACÍ: www.zamek-slatinany.cz


V okolí 10 km najdete

Města a obce
241 m SLATIŇANY
3,2 km RABŠTEJNSKÁ LHOTA
3,8 km CHRUDIM
3,9 km LUKAVICE (CHRUDIM)
7,5 km MORAŠICE (CHRUDIM)
8,3 km NASAVRKY
8,3 km NASAVRKY
9,2 km CHRAST
[Další... (1)]
Historické zajímavosti
3,7 km KOSTEL NANEBEVZETÍ PANNY MARIE - CHRUDIM
6,2 km ZŘÍCENINA HRADU ŽUMBERK
9,6 km AREÁL KOSTELA SV. MARTINA CHRAST
Přírodní zajímavosti
2,9 km PP NA SKALÁCH
8,3 km CHKO ŽELEZNÉ HORY
Kultura
16 m HIPPOLOGICKÉ MUZEUM SLATIŇANY
3,7 km MUZEUM LOUTKÁŘSKÝCH KULTUR CHRUDIM
3,7 km MUZEUM BAROKNÍCH SOCH V CHRUDIMI
3,7 km CHRUDIM - MĚSTO TŘÍ MUZEÍ
3,7 km DIVADLO K. PIPPICHA - CHRUDIM
4,0 km REGIONÁLNÍ MUZEUM V CHRUDIMI
9,3 km MĚSTSKÉ MUZEUM A ZÁMEK CHRAST
Turistika
3,8 km CYKLOTRASA CHRUDIM – POHLED
4,0 km CYKLOTRASA JENÍKOVICE – NOVÉ HRADY
PĚŠICE – SLATIŇANY
HORNÍ BRADLO – SEZEMICE
SLATIŇANY – PODHOŘANY
SLATIŇANY – PĚŠICE
Obchod a služby
3,8 km INFORMAČNÍ CENTRUM - CHRUDIM
8,3 km INFORMAČNÍ CENTRUM NASAVRKY
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:
TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz