Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Redakce - Zajímavosti - Vrátí se parník na vodu Slezské Harty?


Tisknout

Vrátí se parník na vodu Slezské Harty?

Leskovec nad Moravicí - Parník pokřtěný jménem známého moravského herce Lubor Tokoš se měl stát atrakcí rozvíjející se turistiky na přehradě Slezská Harta na Bruntálsku. Parník, jediný v kraji, poprvé spustilo sdružení První bruntálská paroplavební na hladinu Slezské Harty loni v srpnu. Letos ale s opětovným spuštěním lodě do přehrady váhá. Náklady na provoz parníku jsou tak velké, že majitel Oldřich Kodeda zvažuje, zda má smysl na provoz plavidla doplácet z rozpočtu své firmy v Bruntále.

„Kvůli možnému znečištění přehrady jsem musel parník na spalovací motor předělat na elektrický pohon. To mu hodně ubralo na síle a především zvýšilo náklady na provoz,“ říká podnikatel Oldřich Kodeda.

Motor se osm hodin nabíjel a čtyři pracoval

Podnikatel si loni zvolil jako základnu pro parník obec Nová Pláň. Chtěl tam zřídit přípojku pro nabíjení elektromotoru. Nedostal však povolení připojit se na energii ani ze sloupů v obci, ani zavést dráty pod zem.

„Museli jsme proto nabíjet elektromotor mobilním agregátem. Až osm a půl hodiny jsme nabíjeli elektromotor, abychom mohli jezdit čtyři hodiny po Hartě. A to ještě rychlostí slimáka. Spálili jsme hrozné množství nafty. Na spalovací motor by stačily tři litry na hodinový provoz, na výrobu elektřiny padlo desetkrát více,“ říká Kodeda.

Naštvalo ho také, že mu i přesto někteří lidé řekli, že si na parníku „nahrabal“.

„Za celou sezonu jsem vydělal jednadvacet tisíc a tyto peníze jsem beze zbytku vydal za transport lodi a jeřáb, který ji dal na hladinu a na podzim ji zase vyzvedl,“ říká podnikatel.

Právě tyto ztráty ho dnes odrazují od dalšího provozování parníku na Slezské Hartě. „Když si uvědomím, jak se po spuštění parníku na přehradu všichni od obcí po krajský úřad kasali rozvojem turistiky, ale přitom nemínili ulehčit takovému podnikání, tak mám chuť vrátit lodi spalovací motor, odvézt ji do Pardubic a spustit na Labe. S parníkem bych rázoval po Labi, zastavil bych si, kde chci, a třeba bych si s ním vydělával tam,“ říká Oldřich Kodeda.

„Rozeslal jsem nyní dopisy některým podnikatelům, zda by mi nějak nepomohli. A zkusím v parníku vyměnit elektrický motor za tepelný. Pak se uvidí,“ řekl majitel parníku.

Autor : Autor: PETR BROULÍK
Zdroj iDnes.cz

Komentáře k článku
Od roku 2011 pluje na Slezské Hartě se spalovacím motorem loď Santa Maria. O vyjímku zažádal Mikroregion Slezská Harta. Vlastníkem a provozovatelem plavidla byla pražská firma, která po pár letech zkrachovala. Loď má dnes jiný podnikatel a vyjímky opět úspěšně řeší Mikroregion Slezská Harta. Jak je možné, že vyjímku nedostal podnikatel Kodeda?
13.02.2018, Jaroslav (89.24.249.103)
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz