Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Sport - České Švýcarsko a Šluknovsko - Plavání a vodní sporty - Krásná Lípa - PROJÍŽĎKA PO KŘINICI


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

PROJÍŽĎKA PO KŘINICI

Negarantovaná informace
Adresa:Křinické náměstí 5, 407 46 Krásná Lípa
Telefon:+ 420 412 383 413
Fax:+ 420 412 383 467
Email:informace(zavináč)ceskesvycarsko(tečka)cz
WWW:http://www.ceskesvycarsko.cz
Odpovědná osoba:Obecně prospěšná společnost České Švýcarsko, Informační centrum Krásná Lípa
Pro detail klikni
Zobrazení na mapě

Jízda člunem po říčce Křinici v romantické soutěsce je nejoblíbenějším cílem výletů v Saském Švýcarsku. Loďka pluje tiše po Křinici, která pramení v Čechách v Krásné Lípě a ústí do 38 km vzdálené řeky Labe v Bad Schandau. Křinice tvoří hranici v délce asi 10 km mezi Čechami a Německem. Tato hranice je neměnná již od roku 1451. Vlastní nádrž vzniklá přehrazením Křinice činí asi 700 m. U nástupu do loďky je hloubka asi 1 m, u stavidla je to už 7 m. Doba jízdy činí přibližně 20 minut. Teplota vody i v plném létě je nanejvýš 8 C. Provoz na lodičkách začíná každý rok počátkem dubna a končí 31. října. Přes zimní měsíce je stavidlo vytaženo, a potok tak teče ve svém původním korytě. Od roku 1990 je tato oblast na německé i české straně jádrem pásma národního parku. Člověk zde do přírody nikterak nezasahuje, z říčky a z okolí turistické stezky se odstraňují pouze vyvrácené a spadlé stromy.

S nápadem na zřízení jízdy na loďkách přišel tehdejší hinterhermsdorfský lesní pán Hermann Schlegel a členové „Vlasteneckého spolku Saxonia“. Z tohoto důvodu byla i první loďka pojmenována Saxonia. V následujícím roce byla pro velký zájem přidána další loď. Jen v době obou světových válek byl provoz na loďkách přerušen. Od roku 1952 provozuje plavby obec Hinterhermsdorf. Vorařská stezka /Floessersteig/ začíná u Horního splavu a vede stále podél Křinice až do 27 km vzdáleného města Bad Schandau. Během tohoto dlouhého výletu je možnost občerstvit se ve starobylých výletních restauracích zřízených v době počátků turistiky v Saském Švýcarsku, mnohdy v prostorách bývalých mlýnů. Po dobu jízdy na lodičkách informuje převozník své hosty o teplotě a výšce vody u stavidla, ukazuje vzácné rostliny a živočichy. Při troše fantazie může návštěvník vidět ve zvláštních skalních útvarech různé podoby zvířat a osob.

Při plavbě ukazuje převozník malý ostrov ve tvaru srdce a inzeruje „turistický balíček pro milence s pobytem na ostrově“. Asi po 100 m se nabízí „poslední možnost pro cestující opustit člun nouzovým výstupem – „po provazovém žebříku“. Vysoko nad údolím se tyčí skalní duch, který dohlíží na bezpečnou plavbu. Příští skalní útvar je krokodýl. Po několika metrech je vidět hlava slona s chobotem ve vodě. Dále je možné spatřit spící ovci, hřib a dvě veselé žáby. Po 700 m jízdy dopluje loďka ke stavidlu, kde vytéká silný proud šumící vody s hukotem několikametrovým vodopádem. Zde končí i vlastní plavba. Pro zpáteční cestu doporučujeme stezku přes vyhlídku Hermannseck, na niž lze vystoupit dvěma směry. Ten užší vede uzoučkou skalní trhlinu, kde jsou připevněny železné schody. Tento výstup se nedoporučuje plnoštíhlým dámám a pánům, jimž hrotí zaklínění se mezi skalní stěny.

Provoz lodiček: 1.4. – 31.10.
Po – pá: 9:30 – 16:30
So, ne, svátky: 9:00 - 17:00

Zdroj: www.tolstejn.cz


V okolí 10 km najdete

Města a obce
KRÁSNÁ LÍPA
Historické zajímavosti
ZŘÍCENINA HRADU KRÁSNÝ BUK
ZŘÍCENINA KYJOVSKÉHO HRADU
KOSTEL SV. MAŘÍ MAGDALENY V KRÁSNÉ LÍPĚ
DŮM U FRINDA V KRÁSNÉ LÍPĚ
SOCHA V KRÁSNÉ LÍPĚ
SMÍRČÍ KŘÍŽ V KRÁSNÉ LÍPĚ
Přírodní zajímavosti
KYJOVSKÉ ÚDOLÍ VE ŠLUKNOVSKÉM VÝBĚŽKU
JESKYNĚ VINNÝ SKLEP U KYJOVA
PRAMEN KŘINICE U KRÁSNÉ LÍPY
Technické zajímavosti
ROZHLEDNA VLČÍ HORA U RUMBURKA
Kultura
MUZEUM ČESKÉHO ŠVÝCARSKA V KRÁSNÉ LÍPĚ
Turistika
Z KRÁSNÉ LÍPY DO BRTNÍKŮ
VLČÍ HORA U KRÁSNÉ LÍPY
Obchod a služby
INFORMAČNÍ CENTRUM – KRÁSNÁ LÍPA
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:
TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz