Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
Akce


Muzeum v Příboře na historickém rozcestí!
Muzeum v Příboře na historickém rozcestí!
Kdy: 08.02.2021
Kde: Příbor, CENTRUM TRADIČNÍCH TECHNOLOGIÍ PŘÍBOR
Beskydy
Příbor

Tisková zpráva ze dne 19. ledna 2021
Letošním rokem muzeum v Příboře zahajuje pomyslnou sérii zajímavých výročí. V srpnu to bude 110 let od Krajinské výstavy konané v Příboře. Na ní bylo shromážděno velké množství exponátů, které představovaly základ pozdějšího muzea. To bylo založeno v roce 1912 a v příštím roce oslaví úctyhodných 110 let. Třetí výročí bude následovat v roce 2023 – to uplyne 60 let od doby, kdy se muzeum stalo nedílnou součástí dnešního Muzea Novojičínska. V roce 1963 došlo ke sloučení příborského muzea s Vlastivědným ústavem v Novém Jičíně (od roku 1979 Okresní vlastivědné muzeum, od roku 2003 Muzeum Novojičínska, příspěvková organizace).
Příborské muzeum od svého založení v sobě nese tradici výrazného řemeslného, kulturního a duchovního centra, kterým město Příbor v rámci severovýchodní Moravy po staletí bylo. Vždy reflektovalo aktuální společenské potřeby. Ať už to byly silné národní ideály stojící na počátku muzea a směřující ke vzniku samostatného Československa po první světové válce, nebo průkopnické zřízení pamětní síně příborského rodáka a zakladatele moderní psychoanalýzy Sigmunda Freuda v roce 1969.
A stejně je tomu i v současné době, kdy se muzeum transformovalo v Centrum tradičních technologií (2020), které má ve svém poslání v nadregionálním přesahu upozornit na historické přístupy člověka k přírodním materiálům a jejich zdánlivě primitivní zpracování. Vzhledem k tomu, že město Příbor bylo v minulosti významným řemeslným střediskem, nová expozice vychází mimo jiné i z příborských dosud prezentačně nevyužitých sbírek. Centrum tradičních technologií v Příboře bude místem, kde lidé budou moci prostřednictvím přímého a intimního kontaktu s historickými a dotýkanými předměty dosáhnout celou řadu autentických prožitků.


Text: PhDr. Václav Michalička, Ph.D. vedoucí Centra tradičních technologiíDalší informace v příloze:

Foto: Petra Vidomusová


O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz