Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz


INZERCE:
Nabídka bytu 3+1 v Beskydech
k prodeji

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
Akce


Termosanace Chalupy z Prlova ve Valašské dědině
Termosanace Chalupy z Prlova ve Valašské dědině
Kdy: 6.8.2018
Kde: Rožnov pod Radhoštěm, VALAŠSKÁ DĚDINA ROŽNOV POD RADHOŠTĚM
Beskydy
Rožnov pod Radhoštěm

Rožnov pod Radhoštěm - V rámci projektu „Kultúrne dedičstvo Javorníkov a Beskýd“, které realizuje Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a Slovenské národné muzeum v Martine byla dnes zahájena nejdůležitější část opravy Chalupy z Prlova
ve Valašské dědině.

K sanaci napadených prvků dřevokaznými činiteli byla zvolena metoda termosanace, která dovede zajistit nezávislé a objektivní výsledky měření teplot, resp. záruku likvidace dřevokazného hmyzu.

„Termosanace zaručuje, že každý kus dřevěné konstrukce bude řádně ošetřen. Probíhá v řádech hodin 12-18 a spolu s přípravou nezaberou práce více než 5-7dnů. Vně objektu budou umístěny horkovzdušné přístroje tak aby od nich mohlo být vedeno do sanovaného objektu horkovzdušné potrubí přes stávající otvory (okna, dveře). Pro nahřívání budou využity horkovzdušné agregáty. Potrubí bude rozmístěno tak, aby horký vzduch byl dopraven rovnoměrně do všech prostor celého objektu včetně podkroví. Do masivu dřevěných konstrukcí budou instalována přesná termoelektrická čidla, aby byla zajištěna kontrola prohřívání všech částí konstrukcí na potřebnou teplotu. Prioritou je dosáhnout na všech konstrukcích, to znamená v měřených termočláncích umístěných ve dřevěných konstrukcích teploty 55°C po dobu 1h. Jakmile toho bude dosaženo, je možno termosanaci prohlásit za úspěšnou a ukončit nahřívání,“ uvedl Jindřich Ondruš, ředitel muzea.
Po termosanaci bude v Chalupě z Prlova provedena oprava topeniště, komínu a omítek.

Hlavním cílem projektu je zlepšení stavu kulturního dědictví a rozvoj společných postupů při zachování tradiční lidové architektury přeshraničních oblastí Javorníků a Beskyd. V rámci projektu bude rekonstruováno celkem 11 objektů lidové architektury (6 objektů ve Slovenském národním muzeu v Martině a 5 objektů ve Valašském muzeu v přírodě).

Projekt je spolufinancovaný z prostředků Evropského fondu regionálního rozvoje. Doba realizace projektu je dva roky (listopad 2017 – říjen 2019). Celkový rozpočet projektu činí 532 911,- € (13,5 mil Kč), na české straně 5,6 mil. Kč z toho dotace ve výši 85% je 4,8 mil. Kč. (více o projektu)


Chalupa z Prlova
Chalupa z Prlova patřila k velmi staré usedlosti v obci, zapsané v tereziánském katastru v roce 1754. Část obce byla za 2. světové války vypálena kvůli spolupráci s partyzány.
Objekt patří k nejstarším zachyceným formám roubeného domu. Obytná část sestává z jizby, malé komory a vstupní síně. Obživa obyvatel domů tohoto typu byla skromná, závislá především na úrodě z malých horských políček. Stejně tomu bylo i v období druhé světové války, kdy lidé i z toho mála, co měli, dávali partyzánům a jejich chalupy se stávaly útočištěm bojovníků za svobodu.
Současná expozice v jizbě s rozložitou pecí zachycuje výjimečnou událost v rodině – narození dítěte, v době po první světové válce. Zaujme výbavička pro novorozence, kolébka zavěšená nad postelí a místo pro rodičku. Do domu za ní přicházejí sousedky, kmotra a ženy z rodiny a přinášejí „do kúta“ dary, obvykle „kuří“ polévku, pečivo, popřípadě sladkou kořalku. Ženy byly ve své těžké chvíli odkázány na porodní báby, které byly také znalé přírodního léčitelství. Sběru bylin a jejich využití v lidovém léčení je věnována expozice ve stodole.


O projektu | Kontakty | Napište nám | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz