Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR
meteopress.cz meteopress.cz

Lyžařské areály a střediska, aktuální sněhové podmínky i-Skiservis

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
Akce


Ve Frenštátě pod Radhoštěm vzdali poctu Otci vlasti mistři hudby a slova
Ve Frenštátě pod Radhoštěm vzdali poctu Otci vlasti mistři hudby a slova
Kdy: 22.3.2017
Kde: Frenštát pod Radhoštěm, FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM
Beskydy
Frenštát pod Radhoštěm

Koncert "Pocta Karlu IV", se konal 21. března od 19 hodin ve velkém sále Domu kultury. Vystoupení v podání dvou mistrů, mistra klasické kytary Štěpána Raka a mistra slova Alfréda Strejčka doslova nadchlo frenštátské publikum. Šlo o druhý koncert frenštátské koncertní sezony. V mnohém byl tento koncert jiný než ty předešlé. Citlivě komponovaný pořad, během kterého vypravěč Alfréd Strejček provedl přítomné celým životem našeho největšího panovníka, pracoval s emocemi publika. Nechyběl zpěv chorálů i přednes citátů. Charismatický hlas a kultivovaný projev vypravěče citlivě podkreslovala hudba Štěpána Raka. Organizátoři vyzdobili pódium velkého sálu frenštátského Domu kultury květinovými vazbami, historickými praporci zemí Koruny české a velkoplošnou projekcí chrámové lodě katedrály sv. Víta. O dobovou atmosféru koncertu se postarali také moderátoři, kteří byli oblečeni do historických kostýmů. Za výjimečný kulturní zážitek odměnilo frenštátské publikum oba mistry dlouho trvajícím potleskem ve stoje.

"Nejde vůbec o snadnou látku. Ale vzhledem k tomu, že publikum ve Frenštátě je vyzrálé, tak jsme se rozhodli, že zařadíme tento hudební recitál do programu našich abonentních koncertů. A dobře jsme udělali," řekla za organizátory Zuzana Kalinová. Štěpán Rak hrál své skladby, anebo skladby historické ve své úpravě. Sám nebo společně s Alfrédem Strejčkem zpíval středověké chorály. Alfréd Strejček vedle slova doplňoval produkci hrou na několik druhů fléten a perkuse. Radostné i dramatické okamžiky ze života krále a císaře Karla IV., tak mělo publikum poskládáno v pomyslné časové ose a prošlo s tímto panovníkem celý jeho život. Vyprávění bylo zarámováno hudbou a tvořilo tak dokonalý celek. Na programu byly skladby a chorály: Buóh Všemohúcí, Královská Suita, Fanfáry pro krále, Colaudemus I. v úpravě Štěpána Raka pro kytaru a zobcovou flétnu dále Královská suita, skladby Válečné tažení, Šaškovy slzy a Lucifer. Chorál Colaudemus II. a Vůně domova pro kytaru a zpěv. Kytara, flétna a zpěv zazněly v Rakově úpravě gotického chorálu Fanfára a Solicidad. V závěru koncertu zazněla sólová kytarová úprava chorálu Colaudemus III. a Colaudemus IV. pro kytaru, zobcovou flétnu, dva mužské hlasy a perkuse.

Součástí tohoto koncertu bylo již tradiční představení talentovaných žáků a absolventů frenštátské ZUŠ. V programu "pomáháme talentům" v samotném úvodu koncertu zahrálo kytarové trio ve složení Anežka Vacková, Patricie Bartošová a Václav Šmahlík, skladbu Tango od Isaaca Albenize a následně pak Marek Tragan skladbu Prade od Nikity Koschkina.

Další informace lze stáhnout zde (DSC_8832.jpg)
.

Soubor zaslal zadavatel akce. Neneseme zodpovědnost za kvalitu nebo případnou škodlivost těchto dat.


O projektu | Kontakty | Napište nám | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz