Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČesko



Počasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz




TOPlist
Akce


MLÁĎATA ZE ZOO OLOMOUC MÍŘÍ DO SVĚTA
MLÁĎATA ZE ZOO OLOMOUC MÍŘÍ DO SVĚTA
Kdy: 04.08.2016
Kde: Olomouc, ZOO OLOMOUC
Střední Morava ~ Haná
Olomouc

ROMY MRAVENEČNÍKOVÁ VELKÁ
Poslední mládě mravenečníků velkých, samička Romy narozená 9. 8. 2015, dnes opouští Zoo Olomouc a odjíždí do svého nového domova v anglické zoologické zahradě Dudley Zoological Garden vlastněné a provozované Dudley<span> and </span>West Midlands Zoological Society. Tato zoo s chovem mravenečníků začíná a vybudovali pro ně zcela nové chovatelské zařízení. Na doporučení koordinátorky chovu těchto zvířat působící v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií je naše samička ideální partnerkou k samci, který by měl za Romy přicestovat ještě do konce tohoto roku.
CHOV V ZOO OLOMOUC
Otec Sylvin pochází přímo ze země svého přirozeného výskytu z Jižní Ameriky. Matka Pia je ze zoo ve Stuttgartu a je slavná díky odchovu prvních tří mláďat mravenečníka velkého (2011-2013) narozených v rámci České republiky a Unie českých a slovenských zoo. Romy je její čtvrté mládě.
Mravenečníky velké jsme získali v roce 2004, nikoliv však prostřednictvím evropského záchranného programu, ale importem dvou mláďat z Jižní Ameriky. Samozřejmě jsme chtěli dovézt pár, ale u těchto zvířat nejsou vnější pohlavní znaky zcela zřetelně rozpoznatelné a vzhledem k jejich síle není ani jednoduché je bez celkové anestezie prohlédnout. Na základě chování obou mravenečníků jsme po určité době začali o správném určení pohlaví pochybovat a následným genetickým vyšetřením srsti byly pochybnosti potvrzeny. Naši mravenečníci byli sice pro evropskou populaci velmi cenní, nicméně byli to dva samci. První samička k nám přišla v rámci chovného programu z Dánska, ale následně uhynula na bakteriální infekci. Jako druhá byla v roce 2009 ze Zoo Stuttgart výměnou za jednoho z našich samců přivezena jako roční mládě nynější samice Pia.


SERVALÍ DVOJČATA
6. června se nám narodila první servalí koťata tohoto tisíciletí. Oba jejich rodiče pochází z jižní Afriky z oblasti přirozeného výskytu těchto zvířat. Samec k nám přicestoval v roce 2013, samice o rok později. Narozená koťata jsou jejich prvním vrhem, proto jsme se od počátku snažili poskytnout jim maximum klidu, aby se mohl u samice naplno rozvinout mateřský pud. O mláďata se vzorně stará, je velmi opatrná a teprve po několika týdnech je začala vodit z vnitřní ubikace do venkovního výběhu na krátké vycházky. Pokud cítí sebemenší nejistotu, koťata schová a úzkostně je brání. Potomci jsou pravděpodobně rozdílného pohlaví a váží zhruba jeden kilogram.

CHOV V ZOO OLOMOUC
Serval stepní se postavou podobá rysovi, je o něco menší, štíhlejší a má delší nohy. Vyskytuje se v Africe, kde obývá stepi, savany a křovinaté oblasti. V olomoucké zoo je chováme od roku 1989 a podařilo se je několikrát rozmnožit. Prvními servaly u nás, kteří úspěšně zplodili potomstvo, byli počátkem devadesátých let samec Kelly a samice Zuzana. Zajímavé je, že oba byli uměle odchovaní.


OLOMOUCKÁ KUŘATA POSÍLILA POPULACI NA DÁLNÉM VÝCHODĚ
V květnu jsme v rámci zapojení do reintrodukčního programu dvou druhů vzácných jeřábů (mandžuských a bělošíjích), žijících na Dálném východě, odeslali prostřednictvím Zoo Brno tři oplozená vejce do záchranné stanice v ruském Chinganu. Na konci měsíce jsme obdrželi velmi milou zprávu, že naše tři kuřátka se již vyklubala a ošetřovatelé všechny své svěřence vozí do divočiny na pravidelné seznamovací procházky.

REINTRODUKCE, ZAJÍMAVOSTI
Zoo Brno s velkým nasazením jejich zaměstnance RNDr. Petra Suvorova, Ph.D., kurátora tamního chovu ptáků, bez jehož odhodlanosti by celá akce neměla šanci na úspěch, reprezentuje Českou republiku v programu reintrodukce vzácných jeřábů. Realizace záležitosti, kterou je doručení několika oplozených vajec do místa, kde se z nich vylíhnou kuřata a ta jsou následně připravována na vypuštění do volné přírody, je velmi složitý proces. Transport vajec byl skutečnou „OPERACÍ“. Nejprve jsme museli sladit termín snůšky s časovým obdobím, kdy se mají líhnout kuřata. Proto byla první snůška našich jeřábů, která proběhla dříve, než bylo potřeba, odebrána rodičům, a tím jsme vyprovokovali snůšku opakovanou. První vejce posloužila jako vzor pro vytvoření transportního boxu. Po té, co jsme již druhou várku nasezených vajec odebrali rodičům z hnízd, bylo třeba je co nejrychleji, ale zároveň bezpečně dopravit do brněnské zoo. Tam je čekala kontrola oplozenosti na přístroji mapujícím srdeční ozvy uvnitř vejce. Prošla tři ze čtyř. Následující den se vejce společně s dalšími kusy z Brna a Chomutova vydala, ve speciálním přepravním boxu zajišťujícím „stálou“ teplotu a v doprovodu výše jmenovaného zaměstnance Zoo Brno, na dlouhou cestu do nového domova. Vše proběhlo v pořádku a po více než dvou dnech, dorazila vejce i s doprovodem na místo určení. Tam se následně vylíhla mláďata, u olomouckých vajec byla stoprocentní úspěšnost - tři kuřátka.

CHOV V ZOO OLOMOUC
Prvními představiteli řádu krátkokřídlých v naší zoologické zahradě byli jeřábi paví v roce 1977. Vzácný jeřáb bělošíjí pocházející z východní Číny a Mongolska přišel o mnoho let později, až v roce 1998. Samička se samečkem, kterého jsme sehnali o rok později, odchovali své první mládě v roce 2011 a nyní se množí pravidelně, zatím úspěšně vyvedli pět mladých. V roce 2002 jsme zahájili chov dalšího velmi atraktivního a vzácného jeřába mandžuského, jehož rozpětí křídel je až 250 cm. Chtěli jsme jim vytvořit co nejlepší podmínky ve speciálním výběhu v zamokřeném místě s potůčkem pod výběhem žiraf a úspěch se dostavil. První odchov tohoto jeřába jsme docílili v roce 2010 a od té doby bylo odchováno již osm mláďat. V roce 2016 jsme se zapojili do programu reintrodukce tohoto druhu do oblasti jeho přirozeného výskytu, který organizuje EARAZA.

Další informace lze stáhnout zde (DSC_6590-resized.jpg)
.

Soubor zaslal zadavatel akce. Neneseme zodpovědnost za kvalitu nebo případnou škodlivost těchto dat.


O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz