Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČesko



Počasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz




TOPlist
Akce


JEDINEČNÝ POČIN OLOMOUCKÝCH CHUDOZUBÝCH
JEDINEČNÝ POČIN OLOMOUCKÝCH CHUDOZUBÝCH
Kdy: 04.10.2015
Kde: Olomouc, ZOO OLOMOUC
Střední Morava ~ Haná
Olomouc

Letošní rok je v naší zahradě bohatý na významné přírůstky. K celému úhrnu koťat u velkých šelem a teleti zubra evropského, v srpnu přibylo mládě mravenečníka velkého. Samička, která roste jako z vody, pevně se drží své matce na zádech u kořene ocasu a nechá se nosit, jak je u těchto mravenečníků zvykem. Pia je opět matka na jedničku a malou Romy zhruba ve třech měsících čeká také seznámení s tatínkem, který je momentálně od rodiny oddělen, aby měla matka s mládětem v prvních měsících dostatek klidu.
V pondělí 7. 9. krátce před polednem jsme na seznam připsali také samičku mravenečníka čtyřprstého. U toho druhu jsme doposud jediná zahrada v Unii českých a slovenských zoologických zahrad, která odchovává mláďata, navíc pravidelně, nynější mládě je už sedmé v pořadí. V celé Evropě se podle dostupných informací za posledních dvanáct měsíců narodili pouze 4 další mláďata mravenečníka čtyřprstého.
Bonusem tohoto obrovského úspěchu je, že můžeme v přímém přenosu pozorovat rozdíly v odchovu mláďat příbuzných a přesto tak rozdílných zvířat.

VÝSLEDKY POZOROVÁNÍ
Základem úspěšného odchovu mláďat mravenečníků je ochota matky pečovat o svého potomka. V zajetí je to podmíněno především dostatkem klidu, samice s mládětem nesmí být rušena, aby mládě přijala za své a řádně se o něj starala. Mravenečník velký je zvíře pohybující se ve stepi převážně po zemi a při hledání potravy se musí přemísťovat z místa na místo a mládě při tom vozí na zádech. V prvních dnech po porodu je nutné, aby matka mláděti na záda pomáhala. Pokud tuto základní povinnost neplní, mládě nemá pravidelnou možnost dostat se k mléčné žláze a může zeslábnout natolik, že nepřežije. Nemluvě o nebezpečí, které by mu v přírodě hrozilo o predátorů.
Oproti tomu mravenečník čtyřprstý žije převážně na stromech, kde matka porodí mládě do vybrané dutiny, odchází od něj při shánění potravy a musí se pravidelně vracet, aby mládě nakojila. Pokud by mládě chtěla nosit na zádech, je velké nebezpečí, že by se neudrželo a spadlo z velké výšky, což by pro něj pravděpodobně bylo smrtelné, případně by ho také mohl ulovit predátor.
Tato rozdílnost vycházející z jiných životních prostředí se odráží i ve struktuře srsti obou druhů.
Tím, že můžeme sledovat obě mláďata prakticky souběžně, máme jedinečnou možnost porovnat rozdílnost ve vývoji jejich chování, ale i růstové křivky a jiná jejich specifika.
Díky schopnosti odchovat u obou druhů již několik mláďat za sebou a u mravenečníků čtyřprstých dokonce i od rozdílných matek, můžeme také porovnávat růst jednotlivých mláďat stejného druhu.

CHOV V ZOO OLOMOUC
Mravenečník velký
Otec Sylvin pochází přímo ze země svého přirozeného výskytu z Jižní Ameriky. Matka Pia je ze Stuttgartu a je slavná díky odchovu prvních tří mláďat mravenečníka velkého (2011-2013) narozených v rámci České republiky a Unie českých a slovenských zoo. Romy je její čtvrté mládě.

Mravenečník čtyřprstý
Matka Tara se narodila v roce 2008 a je naším druhým odchovaným mládětem. Narozená samička je její 4. potomek. Otce Hektora jsme v listopadu loňského roku přivezli z Opole, odkud jsme ho zapůjčili právě za účelem spojení s Tarou. V polovině června se vrátil zpátky do své domovské zahrady v Polsku a nám nastal čas napínavého čekání, jestli bylo několika měsíční soužití tohoto sympatického párečku skutečně „plodné“.

Další informace lze stáhnout zde (DSC_9527.jpg)
.

Soubor zaslal zadavatel akce. Neneseme zodpovědnost za kvalitu nebo případnou škodlivost těchto dat.


O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz