Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz


Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
Akce


Velké prádlo
Velké prádlo

Výstava
Kdy: 24.5.2019, do: 1.9.2019
Kde: Chrudim, REGIONÁLNÍ MUZEUM V CHRUDIMI
Pardubicko, Chrudimsko a Hlinecko
Chrudim

„Krásné bílé prádlo je chloubou každé řádné hospodyně“ je uvedeno v příručce o praní a úpravě domácího prádla z roku 1905 zároveň s konstatováním, že praní prádla náleželo k nejobtížnějším a nejnamáhavějším pracím v domácnosti.
Historii čištění prádla od praní tlouky a plácačkami u řeky až po elektrické pračky se věnuje první část výstavy, ve které se návštěvník seznámí také s historií výroby mýdla a nejznámějších mydlářských firem u nás, s historií praček a pracího nářadí, doplněnou množstvím trojrozměrných předmětů, jako jsou necky, valchy, prací zvony, různé typy praček a ždímaček především z 1. poloviny 20. století, ale i spoustou reklam a fotografií, včetně momentek z Chrudimi. K nejzajímavějším patří fotografie zachycující sušení a bělení prádla přímo ve městě (na Roštině a v Soukenické ulici) v období první republiky.
Druhá část výstavy je věnována následné úpravě prádla, žehlení, šití a uložení. Součástí celé výstavy je osobní, stolní i další prádlo používané v domácnosti a ukázky výšivek z Chrudimska a z vyšívačských kurzů pořádaných chrudimským muzeem na začátku 20. století. S úvodním citátem koresponduje nápis na policových dečkách z měšťanského prádelníku: „Prádlo jest okrasou domácnosti, drží-li se v lesku, pořádnosti – prádelník pak plný, skvělý, čistý k potěše jest paní – tím buď jistý!“
Předměty pocházejí ze sbírek Regionálního muzea v Chrudimi, Městského muzea a galerie ve Svitavách, Městského muzea Chrast a Městského muzea Skuteč.

Výstava bude otevřena vernisáží dne 24. května v 18.00 hodin v rámci XV. Chrudimské muzejní noci, při které bude možné zakoupit si přírodní mýdla vyrobená firmou Š.IVA ze Slatiňan a třeba si i poslechnout, jak se tato mýdla vyrábí. N8sledně se můžete těšit na oživené muzeum s úkoly zaměřenými na téma praní a čistoty.

Organizátor

Mgr. Alena Dufková, tel.: 464 620 568, dufkova@muzeumcr.cz

Sušení prádla na Roštině, 1930


O projektu | Kontakty | Napište nám | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz